Notarene advarer om utlendingers boligkjøp

Spanias notarer advarer om den "bekymringsfulle boligkrisen", og peker spesielt ut situasjonen sør på Tenerife.

Eiendomsmegler foran dør med salgsskilt

Etterspørselen etter boliger på Kanariøyene er større enn tilbudet.

Der kjøper utlendinger nå rundt halvparten av boligene som selges, ifølge direktøren for notarenes forening på Kanariøyene, Carlos Celestino.

Boliger forsvinner fra markedet

Notarene viser også til at mange boliger er tatt ut av markedet for å leies ut til turister som ferieboliger.

Boligprisene på Kanariøyene er de femte høyeste av regionene i Spania, og var i fjerde kvartal 2025 oppe i 2721 euro per kvadratmeter, opplyser notarene.

Sluker mye av lønnen

I gjennomsnitt må Kanariøyenes innbyggere bruke 38,6 prosent av inntektene på å betjene boliglån.

Det er kun i Madrid (43,7 prosent) og Balearene (55 prosent) at en større del av lønnen brukes på lånene.

I Extremadura (23,4 prosent) og La Rioja (24,2 prosent) bruker innbyggerne minst av inntektene på boliglån.

Bekymret

Dette maler et "bekymringsfullt bilde", uttaler Carlos Celestino til avisen Diario de Avisos.

Han viser til en rekke strukturelle problemer som gjør boligsituasjonen særlig alvorlig etter å ha deltatt på bolignotarenes konferanse på universitetet i La Laguna, Tenerife.

Blant utfordringene nevner han ferieboliger, og det faktum at cirka seks av ti ferieboliger eies av bedrifter.

Stor befolkningsvekst og lav byggetakt

En annen utfordring er at befolkningen øker raskt, samtidig som takten på boligbyggingen er lav.

Dermed er etterspørselen større enn tilbudet, og boligprisene fortsetter å skyte i været

I siste kvartal 2025 steg boligprisene med 4,7 prosent fra det foregående kvartalet, mer enn i noen andre spanske regioner.

Sammenlignet med fjerde kvartal 2024 var prisstigningen 14 prosent, nest høyest etter Madrid, der det var en oppgang på 16 prosent.

Vurderer restriksjoner

En begrensing av boligsalg til utlendinger kan ha en effekt, mener direktøren.

Kanariøyenes regjering har tatt opp dette spørsmålet med Spanias regjering.

Boligsalget på Kanariøyene var ellers 22,7 prosent lavere i januar 2026 enn i januar 2025, viser notarenes statistikk.

2159 boliger ble solgt på øygruppen i januar.

Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!

Tags