Råtten matsvindel avslørt av politiet
Politiet har utstedt arrestordre på 101 personer i en internasjonal matsvindel med virksomhet på blant annet Kanariøyene.
631 personer er rapportert inn til juridiske myndigheter, og mange tusen tonn mat er beslaglagt.
Over 30 000 kontroller
Matvarer som hadde overskredet utløpsdatoen, var lagret på utilstrekkelig vis, eller hadde forfalsket merking, ble distribuert og solgt til konsumenter.
Storsvindelen ble avslørt under «Operasion Opson XIV», opplyser Europol i en pressemelding.
31 165 kontroller er gjennomført.
31 land
31 land var omfattet av politioperasjonen. 13 kriminelle bander har blitt oppløst, ifølge politiet.
Over 11 500 tonn ulovlige produkter og nesten 1,5 millioner liter forfalskede drikkevarer er beslaglagt.
95 millioner euro
De beslaglagte produktene er alt fra alkoholholdige drikker til kjøtt, meieriprodukter, frukt og grønt, sjømat og sukker.
Det ble også svindlet med forfalskede olivenoljer og viner.
Matvarene er verdsatt til 95 millioner euro.
25 tonn på Tenerife
På Kanariøyene fant den vesentligste delen av matsvindelen sted i Santa Cruz de Tenerife.
En forretningsmann er der mistenkt for å selge fisk, sjømat og annen ferskmat ulovlig.
25 tonn mat ble beslaglagt i Santa Cruz, hovedsakelig mat der siste forbruksdato var overskredet, eller som var lagret uten tilstrekkelig kjøling og under andre utilstrekkelige forhold.
Det er også gjort beslag på Gran Canaria.
Bananjuks
I Alicante ble 2000 tonn bananer fra Madeira solgt som bananer fra Kanariøyene. Kanaribananene er søtere, koster mer, og er beskyttet gjennom EUs opprinnelsesmerking.

Departementet for landbruk, fiske og mat, forbrukerdepartementet, Spanias byrå for matsikkerhet og ernæring (AESAN), spansk politi og Europol deltok i den koordinerte operasjonen.
Hyppige kontroller av matvarer skal fortsette på Kanariøyene i de kommende månedene for å garantere matsikkerheten.
Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!