Flere overnattingsgjester på hotellene i september

Kanariøyenes hoteller og leilighetshoteller fikk flere overnattingsgjester i september, men antallet overnattinger gikk ned.

Gloria Palace amadores

Hotell i Amadores på Gran Canaria. Illustrasjonsfoto.

Antallet turister som bodde på hoteller og leilighetshoteller på Kanariøyene i september økte med 0,7 prosent sammenlignet med september i fjor, og kom opp i 1,1 millioner.

Belegget for rom og leiligheter var 82,7 prosent, viser en undersøkelse av turistovernattinger som er utført av Kanariøyenes statistiske institutt.

Færre gjestedøgn

Antall overnattinger falt derimot med 1 prosent til 7,8 millioner.

Overnattinger for utenlandske turister, som sto for 8,6 av 10 overnattinger, gikk ned med 4 prosent.

For turister bosatt i Spania var det en nedgang på 0,5 prosent.

Tjente mye mer enn i fjor

Hoteller og leilighetshoteller på Kanariøyene økte inntektene med 7,9 prosent sammenlignet med september i fjor, og dro inn 486 millioner euro.

Gjennomsnittlig døgnpris per utleide rom var 124,4 euro.

Antallet jobber relatert til turistinnkvartering på de 1 293 undersøkte etablissementene var 76 712, kommer det også frem i undersøkelsen.

For hver 100 reisende som overnattet, var det 6,7 ansatte.

Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!

Tags