Tatt på fersken i hotellkafé på Gran Canaria med 21 kilo heroin
Spansk politi har oppløst en kriminell organisasjon som forsøkte å frakte 21 kilo heroin inn til fastlandet fra Kanariøyene.
Policía Nacional (Det spanske nasjonalpolitiet) har oppløst en kriminell organisasjon som er mistenkt for internasjonal handel med heroin.
21 kilo av stoffet ble beslaglagt da bandemedlemmer var i ferd med å føre det inn til fastlandet fra Gran Canaria. Det opplyser politiet i en pressemelding i dag.
Bodde på flere hoteller
Etterforskningen startet etter undersøkelser av et kriminelt nettverk som mistenkes for å forsøke å åpne en ny kanal for å føre heroin inn til det spanske fastlandet.
Politiet oppdaget to par som hadde reist fra Toledo til Las Palmas på Gran Canaria på samme fly, men med separate seter.
Da de ankom, iverksatte parene en rekke sikkerhetstiltak: de bodde på ulike hoteller på forskjellige steder på øya og unngikk kontakt med hverandre for ikke å vekke mistanke om det kriminelle samarbeidet.
Etterforskerne fastslo at det kriminelle nettverket hadde fordelt oppgavene mellom medlemmene på øya.
Mens det ene paret var ansvarlig for å motta det narkotiske stoffet, sto det andre paret for den videre transporten til fastlandet i leiebiler.
Tatt på fersken
Da politiet hadde identifisert medlemmene i nettverket, ble det satt i gang en politioperasjon i juli i år.
Bandemedlemmene var da i ferd med å overlevere narkotikaen i kaféen på et hotell midt på dagen.
De fire medlemmene av banden ble pågrepet, og en koffert med 21 kilo heroin, pakket i bæreposer fra en dagligvarebutikk, ble beslaglagt.

Ny rute for å føre heroin inn i Spania
Operasjonen regnes som et viktig fremskritt i kampen mot handel med heroin, ettersom den har avdekket en ny rute for innføring og transport av stoffet til Spania.
Oppdagelsen av denne nye ruten viser den stadige utviklingen og innovasjonen hos kriminelle organisasjoner som driver med narkotikasmugling. De endrer ofte fremgangsmåte og transportruter for å vanskeliggjøre politiets arbeid.
Politiet ransaket også to boliger i Las Palmas på Gran Canaria i forbindelse med operasjonen.
De fire pågrepne er mistenkt og arrestert for medlemskap i en kriminell organisasjon og for brudd på legemiddellovgivningen.
Etterforskningen pågår fortsatt, og politiet utelukker ikke flere arrestasjoner.
Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!