Færre tok fly fra Norge til Kanariøyene i mars

I mars falt antallet passasjerer på fly fra Norge, Sverige og Danmark til Kanariøyene, men økte samlet sett fra flyplasser i utlandet.

Flyvinge teide skyer

Snart fremme på Kanariøyene når vi ser Teide på Tenerife.

I alt reiste 1,61 millioner mennesker med direktefly fra utenlandske lufthavner til ferieparadiset i mars, 1,7 prosent flere enn i den samme måneden i 2025.

Tallene er presentert i dag av den spanske lufthavnoperatøren Aena.

Det var en økning til Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote og La Palma, men en nedgang til Fuerteventura.

Fra det spanske fastlandet tok nesten 444 000 passasjerer fly til øygruppen, en nedgang på 5,1 prosent.

Over 7000 i minus fra Skandinavia

51 331 personer tok direktefly fra lufthavner i Norge til Kanariøyene i mars, et fall på 2417 (-4,5 prosent).

40 192 ankom fra svenske flyplasser, ned 2605 (-6,1 prosent) fra i fjor.

43 735 satte seg på direktefly fra Danmark, en reduksjon på 2370 (-5,2 prosent).

Økning i årets første kvartal

For månedene januar, februar og mars samlet sett steg antallet flyreisende fra utenlandske flyplasser med 84 351 (+1,9 prosent) til 4,57 millioner.

Fra lufthavner i Spania var det en nedgang på 66 926 (-5,1 prosent) til 1,25 millioner.

420 000 fra skandinaviske flyplasser

Fra Norge steg passasjertallet i først kvartal med 744 (0,5 prosent) til 165 438.

Antallet passasjerer fra flyplasser i Sverige falt derimot med 6475 (-5,1 prosent) til 125 955.

Fra Danmark var det en nedgang på 6853 (-4,8 prosent) til 134 948 flypassasjerer.

Viser ikke turisttall eller nasjonalitet

Vi gjør oppmerksom på at denne statistikken fra Aena viser hvor mange flypassasjerer som har reist med direktefly fra de ulike landene til Kanariøyene, og viser ikke antall turister, eller hvilken nasjonalitet de reisende har.

Statistikk fra turistmyndighetene med antallet turister, fordelt på nasjonalitet for alle som reiste med fly og båt til Kanariøyene forrige måned, kommer om noen uker.

Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!

Tags