Stormfulle dager på Kanariøyene
Sent onsdag kveld begynte det å blåse opp kraftig på Kanariøyene, og først søndag morgen var uværet over.
Ingen alvorlige ulykker eller hendelser knyttet til uværet har blitt rapportert av myndighetene, men svært mange mindre hendelser krevde innsats av nødetatene.
Vinden skapte mest problemer
Vindkast av orkan styrke i høyfjellet på Tenerife, og opptil sterk storm i kastene flere andre steder på øygruppen ble målt av Spanias meteorologiske institutt, Aemet.
Vinden førte til perioder med lokale strømbrudd der flere tusen mistet strømmen på Tenerife.
Trær, greiner, skilt og trafikklys blåste ned, og vinden fikk bygningselementer til å løsne.
Noen biler og en murvegg i et boligstrøk ble skadet av trær som blåste over ende.
I Maspalomas sør på Gran Canaria veltet en stor palme over et bassengområde, og tre personer ble lettere skadet.
Noen veier på Gran Canaria var i perioder stengt på grunn av ras, tvitret veivesenet. Det gjaldt veiene GC-607, La Solana de Tejeda, GC-200, adkomsten til Tirma, og GC-70 i Guía.
På Tenerife ble veier opp til høyfjellet i nasjonalparken Teide i perioder stengt på grunn av is og snø.
Vindens skapte problemer for flytrafikken på Tenerife, der flere fly ble omdirigert og noen flyvninger ble innstilt.
Uværets forløp
Det begynte å blåse opp for alvor sent onsdag kveld.
Da ble det målt sterk storm i de kraftigste vindkastene på 2150 meters høyde i Cañadas Teide på Tenerife. Det begynte også å komme regn noen steder vest på øygruppen.
Full fart på torsdag
Torsdag 26. februar kom uværet i gang for fullt, og spredde seg til flere områder.
Da ble det målt orkan styrke i vindkastene på 2369 meters høyde i Izaña på Tenerife, og sterk storm i kastene i Candelaria på Tenerife og Vallehermoso på naboøya La Gomera.
I Izaña ble det målt 79 millimeter nedbør torsdag. Vega de San Mateo nord på Gran Canaria fikk 58,2 millimeter. Fjellbyen Tejeda på Gran Canaria fikk 50,2 millimeter.
Fortsatt var uværet lite merkbart i turistområder sør på Gran Canaria og Tenerife.
Calima midt i uværet
Det kom også en calima på torsdag, det vil si sandstøv fra Sahara som blåste inn over øygruppen med varme luftstrømmer.
Sandpartiklen tettet til luften med svevestøv som på noen målestasjoner på Lanzarote og Fuerteventura lå fem-seks ganger høyere enn Verdens helseorganisasjons døgngrense for helsefare.
På andre deler av Kanariøyene var calimaen moderat eller lett, viste målingene.
Mer vind og calima fredag
Fredag 27. februar ble det målt sterk storm i vindkastene på flere av Aemets målestasjoner, og full storm mange steder, men betydelig mindre nedbør.
Først nå blåste det skikkelig opp i turistområder i sør. I Maspalomas sør på Gran Canaria ble det målt fra full til sterk storm i de kraftigste vindkastene, og sterk kuling i Puerto de Mogán sørvest på øya.
Calimaen var tettere enn på torsdag, men ikke ekstrem, og spredde seg til flere områder.
Forblåst lørdag
Lørdag 28. februar ble det også målt sterk storm i kastene på flere målestasjoner, men mindre kraftig i sør.
Calimaen hadde tynnet seg ut, viste måleverdiene fra de 46 miljøstasjonene for luftkvalitet på øygruppen.
Søndagsro
Søndag morgen løyet vinden endelig.
Det ble målt liten storm i de kraftigste vindkastene i Agüimes på Gran Canaria, Arure og Vallehermoso på La Gomera, og El Pinar på El Hierro natt til søndag.
Kanariøyenes direktorat for sikkerhet og beredskap har avsluttet alle farevarsler for uvær på Kanariøyene unntatt for opprørt hav med høye bølger langs kysten.
Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!