To nye vindkraftparker skal bygges sør på Tenerife

Planene for to nye vindkraftparker på til sammen 23 megawatt sør på Tenerife er lagt ut på offentlig høring.

Vindturbin

Illustrasjonsfoto.

De åtte vindturbinene i de to parkene skal stå i Granadilla de Abona kommune.

Fem vindturbiner skal snurre i El Vallito, og tre i Tarajales. Den samlede investeringen er på over 34 millioner euro.

Offentlig nytteverdi

Kanariøyenes energidirektorat kunngjorde denne uken at prosjektene er lagt ut på offentlig høring for en erklæring om offentlig nytteverdi.

I 2020 var selve prosjektplanene på offentlig høring.

En erklæring om offentlig nytteverdi er nødvendig for å tillate overtakelse av land og bygging av nødvendig infrastruktur.

Denne fasen omfatter publisering av tekniske dokumenter og en liste over berørte eiendommer og rettigheter.

Fem i El Vallito

Utbyggeren er selskapet Energías Verdes de Tenerife.

Strømmen som produseres skal leveres ut i kraftnettet.  El Vallito -turbinene skal stå i nærheten av Chimiche nordvest for motorvei TF-1. De fem vindturbinene får en høyde på 114 meter og en rotordiameter på 80 meter.

En overføringskabel til en transformatorstasjon skal graves ned i bakken.

Energilagring skal dessuten gjøres i litium-ion-batterier med en kapasitet på 21 megawattimer.

Budsjettet for anlegget er 24,47 millioner euro.

Tre i Tarajales

Tre vindturbiner skal monteres i Tarajales.

Disse får en høyde på 132 meter og en rotordiameter på 84 meter.

Her blir også overføringskabelen gravd ned i bakken.

Budsjettet er på 9,59 millioner euro.

Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!