Høyere flykapasitet til Kanariøyene i påskemåneden

Flykapasiteten på rutefly direkte mellom Norge og Kanariøyene i april er mye høyere enn i fjor. Gran Canaria er vinneren.

Flyvinge teide skyer

Snart fremme på Kanariøyene når vi ser Teide på Tenerife. Illustrasjonsfoto.

Nå som juleferien er overstått, har mange rettet blikket mot påskeferien, og tradisjonelt er det mange skandinaver som ferierer på Kanariøyene i påsken.

I år kan flere få muligheten til å feriere i nordmenns påskefavoritt i syden.

Økningen fra Norge i flykapasiteten på direkteflyvende rutefly er på 19 prosent til Kanariøyene i april, viser tall som er publisert av den spanske flyplassoperatøren Aena denne uken.

Flykapasiteten fra Skandinavia

13 623 passasjerseter er satt opp på rutefly som går direkte fra norske lufthavner til Kanariøyene, 2127 flere enn i april 2025

Fra Sverige er det en reduksjon på 6 prosent til 8403, og fra Danmark en nedgang på 7 prosent til 6067 passasjerseter.

Charterfly kommer i tillegg til disse tallene, som kun gjelder ordinære rutefly.

Størst økning til Gran Canaria

Fra Norge er økningen størst til Gran Canaria, nordmenns feriefavoritt over alle andre.

Dit er det satt opp 11 577 seter, 2877 flere enn i fjor (+33 prosent).

Den største nedgangen fra Norge gjelder fly til Tenerife, dit det er satt opp bare 1860 seter, 936 færre enn i fjor.

Til Lanzarote er det 186 seter. I april 2025 var det ingen.

Fra Norge til Fuerteventura og La Palma er det heller ikke i år satt opp direktefly i påskemåneden.

Svensk økning til Gran Canaria

På direkteflyvende rutefly fra svenske flyplasser til Gran Canaria er det en økning på 171 flyseter (+2,7 prosent) til 6534.

Til Tenerife er det et fall også fra Sverige. Dit er det satt opp 1869 seter, et kutt på 552 (-23 prosent).

Til Lanzarote er det kuttet ned 189 flyseter til null.

Heller ikke til Fuerteventura eller La Palma er det satt opp rutefly fra Sverige i april.

Danmark-Gran Canaria øker

I likhet med de to andre skandinaviske landene, er det en økning fra Danmark til Gran Canaria. Økningen er på 298 seter til 3466, opp drøyt 9 prosent fra i fjor.

2421 seter er satt opp til Tenerife, det samme antallet som i fjor.

Til Lanzarote har Danmark kuttet ut alle de 945 setene fra i fjor, men til Fuerteventura er det en økning fra null til 180.

Ingen rutefly er satt opp fra Danmark til La Palma i april.

2,26 millioner

I alt er det satt opp 537 917 passasjerseter på rutefly fra utlandet til Kanariøyene i april, drøyt 5 prosent færre enn i fjor.

Fra det spanske fastlandet er det satt opp 1,9 millioner seter, en nedgang på over 4 prosent fra i fjor.

Totalt er det en reduksjon på over 4 prosent til 2,26 millioner flyseter i april.

Kutt tre måneder på rad

Det er rapportert en nedgang i flykapasiteten fra Norge til Kanariøyene også i februar og mars, men en økning i januar og sommeren 2026.

I 2025 var det samlet sett en nedgang i antall flypassasjerer som reiste fra Norge og Sverige til Kanariøyene, og en liten oppgang fra Danmark, viser en rapport fra Aena.

Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!

Tags