Varsellampe erstatter varseltriangel i kjøretøy
Fra 1. januar 2026 blir det påbudt å ha varsellampe av typen V-16 i alle kjøretøy som er i trafikk i Spania.
Lampen skal ligge i kjøretøyet i stedet for den i dag obligatoriske varseltriangelen, som settes ut i veien når det oppstår uhell, ulykker eller andre nødsituasjoner med kjøretøy.
V-16 inneholder et SIM-kort som ikke kan fjernes, og en GPS-sender for geolokalisering som er knyttet til det spanske trafikkdirektoratet, DGT.
Nødsentralen skal få automatisk beskjed om hvor kjøretøyet befinner seg når lampen aktiveres.
Den lille lampen sender ut et roterende, oransje lys i opptil 30 minutter.
Målet er å redusere faren for at personer som må gå langs veier for å sette ut eller hente varseltriangler etter uhell med kjøretøy blir påkjørt, opplyser DGT på direktorats nettsider.
Det kan også være en besværlig oppgave for bevegelseshemmede, gravide og eldre mennesker å plassere ut varseltriangler, vises det til.
Varsellampen skal plasseres på biltaket, en mye enklere og sikrere oppgave.
Lampens batteri har en levetid på minst 18 måneder, opplyser DGT, som likevel anbefaler at dent lades opp en gang i året.
Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!