640 av boligene på boligmarkedet er okkupert

På Kanariøyene er 640 boliger som er annonsert til salgs på boligportalen Idealista okkupert, viser en ny undersøkelse.

Bolig til salgs på Gran Canaria.

Illustrasjonsfoto.

Det er Idealista selv som har gjennomført undersøkelsen. Idealista tilsvarer norske Finn Eiendom.

De 640 boligene utgjør 3 prosent av de annonserte boligene på Kanariøyene, ifølge Idealista.

Det er likt med gjennomsnittet for regionene i Spania, hvor 23 010 av de annonserte boligene er okkupert.

Verst i Catalonia

39 prosent av de okkuperte boligene ligger i regionen Catalonia.

Andalusia - 22 prosent

Valencia -11 prosent

Madrid - 7 prosent

Murcia - 6 prosent

Castilla-La Mancha - 4 prosent

Kanariøyene - 3 prosent

Balearene - 2 prosent

I resten av regionene ligger det på rundt 1 prosent, unntatt La Rioja og Navarra, hvor antallet er så lavt at det ikke har noen statistisk innvirkning.

Provinstall

I provinsen Las Palmas, som består av Gran Canaria, Fuerteventura, Lanzarote og La Graciosa, er det 358 okkupasjoner

Det utgjør 3,2 prosent av de som er annonsert.

I naboprovinsen Santa Cruz de Tenerife (Tenerife, La Gomera, La Palma og El Hierro) er det 282, 1,9 prosent av det totale antallet.

Flest i provinsen Barcelona

Den spanske provinsen med høyest antall og andel okkuperte boliger, er Barcelona.

Der er 6587 boliger okkupert, 7,9 prosent av det annonserte antallet.

Den nest høyeste andelen er i Sevilla, 6,6 prosent. Der er 1212 boliger okkupert.

Nummer tre er Toledo med 5,3 prosent og 567 okkuperte boliger.

Deretter følger Huelva og Almería, begge med 5,1 prosent.

85 okkupert i Las Palmas

85 boliger er okkupert i storbyen Las Palmas de Gran Canaria, 2,9 prosent av de annonserte.

I Santa Cruz de Tenerife er det 45, hvilket utgjør 3,6 prosent av de annonserte boligene i byen.

På topp av de spanske storbyene ligger Girona med 8,9 prosent, fulgt av Tarragona (8,8 prosent), Sevilla (8,4 prosent), Almería (6,4 prosent), og Murcia (6,3 prosent).

Tallene i undersøkelsen gjelder for tredje kvartal i år.

Mange gir opp

Mange boligeiere blir lei av å vente på en rettslig avgjørelse for å få okkupantene kastet ut, og selger boligene med okkupanter på kjøpet, ofte for ned imot halv pris, ifølge Idealista.

Det etterlyses en politikk som kan gi boligeiere bedre juridisk trygghet og sikre at de får tilbake boligene.

Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!

Tags