Fiskemuseum innviet i Playa de Mogán

Et fiskemuseum ble i går innviet i Playa de Mogán sørvest på Gran Canaria.

nytt fiskemuseum i mogan

Innvielsesplakat fra kommunen.

Museet har en fotoutstilling som viser de stolte fiskertradisjonene og tradisjonelt fiskeutstyr fra ulike tider.

Audiovisuelle presentasjoner med blant annet filmer som er spilt inn ute på havet under fiskeaktiviteter er også på plass.

Kanariøyenes første

Dette skal være det første museet på Kanariøyene som kun handler om fiske.

Ordføreren i Mogán, Onalia Bueno, var på plass ved åpningen av museet. Foto: Mogán kommune

Mogán kommune fremhever at museet er en ny turistseverdighet.

Museet ligger et par steinkast fra stranden, på samme sted som et mislykket, uferdig forsøk på å bygge et akvarium sto som en skamplett i over 30 år.

Det havararte akvarium-prosjektet slik det så ut i 2008. Foto: Canariajournalen

Tradisjonsbærere

Puerto de Mogán og Puerto de Arguineguín bærer videre lange tradisjoner for kommersielt, småskala håndverkfiske i Mogán kommune. To av Gran Canarias seks fiskerlaug ligger på disse to stedene.

Selv om førstnevnte i dag bærer sterkt preg av å være et turiststed mer enn en fiskehavn, er det fortsatt en havn for fiskebåter og et fiskemottak i drift der, og dessuten en egen bygning for det lokale fiskerlauget.

Brukte stranda før i tiden

Bilder fra første del av 1900-tallet viser at små fiskebåter ble halt opp på land på rullesteinstranden der hvor den kunstig sandbelagte badestranden ligger i dag.

Puerto de Mogán. Bildet er tatt mellom 1910-1920. Foto: opac

De viser også at det fantes svært få bygninger i omgivelsene på den tiden.

I dalbunner som fører ned til kysten var det landbruk som la beslag på det meste av arealet.

I dag er dalbunnen fylt opp med hoteller, et kjøpesenter, busstasjon, restauranter, butikker, legesenter, lave boligblokker, primært for turistboliger og med kommersielle lokaler i første etasje, parkeringsplasser, en barneskole, lekeparker, en fotballplass, treningssenter og det nye museet.

En liten, gammel kirke klorer seg også fast fortsatt med kommersiell virksomhet tett innpå.

Utbygging på 1980-tallet

På 1980-tallet ble området hvor du nå finner fiskehavnen, hotell, leiligheter, butikker og serveringssteder for turister bygd ut i italiensk byggestil.

Bli privatsponsor du også! Canariajournalen har valgt å ha alt innhold utenfor betalingsmurer, og finansierer driften med annonser og privatsponsorer, uten abonnement eller pressestøtte. Det koster å drive kvalitetsjournalistikk, og du kan hjelpe oss til å bli enda bedre: Bli sponsor, Vipps eller Swish en valgfri slant med penger: Vipps: 95 74 94 69. Swish: 070 2314 263. På forhånd takk for din støtte!