Stjørdalskvinne fant sin livredder på Gran Canaria gjennom Facebook

Randi Haave fra Stjørdal var nær ved å drukne under en ferietur i Puerto Rico på Gran Canaria i november, og etterlyste sykepleieren som reddet livet hennes på Facebook, skriver Trønderavisa. Nå er hun funnet.

Randi Haave holdt på å drukne under en svømmetur ved Playa de Puerto Rico på Gran Canaria. Foto: Ayuntamiento de Mogan

Haaves venninne, Kirsten Synnøve Laugtug, la ut denne etterlysningen på Facebook i går:

«ETTERLYSNING ETTER LIVREDDER
 Etterlyser norsk intensivsykepleier som var på moloen i Puerto Rico, Gran Canaria 11.11.15 ca kl.12. Det var du som betjente hjertestarteren slik at drukningsulykken fikk en lykkelig slutt. Damen som overlevde vil gjerne komme i kontakt med deg for å kunne takke.
 Vær så snill å DEL, DEL, DEL.»

Innlegget er i skrivende stund delt 744 ganger. Ti timer etter at meldingen ble lagt ut, la Laugtug ut en ny kommentar om at intensivsykepleieren var funnet:

« Vi har funnet og har kontakt med den flotte sykepleieren som hjalp oss! Tusen takk til alle som hjalp meg å dele etterlysningen.»

Det eneste Haave og Laugtug hadde å gå på, var at hun var liten og lyshåret, skriver Trønderavisa.

De to venninnene var på moloen i turiststedet Puerto Rico 11. november, og Haave mistet bevisstheten under en svømmetur.

Hun ble berget i land av en verdaling, Hans Kristian Olsen, ifølge Trønderavisa.

På land ble det startet hjerte- og lungeredning av en kvinnelig intensivsykepleier, og det er denne sykepleieren som ble etterlyst på Facebook