Forskere ved Universidad Complutense Madrid undersøker om bananer fra Kanariøyene kan motvirke veksten av kreftceller i tykktarmen.
Bakgrunnen for forskningen er at bananer fra Kanariøyene inneholder omtrent dobbelt så mye fiber i form av pektiner, et hydrokarbonat, enn bananer fra andre områder, skriver Asprocan, bananprodusentenes forening på Kanariøyene, i en pressemelding.
Professor Antonio López, som leder studien, sa i en tale på en konferanse om næring, mat og diett i Madrid nylig at forskerne vil øke kunnskapen om de mulige positive effektene bananspising kan ha på visse sykdommer.
Hovedmålet er å finne ut hvilken rolle bananfiber kan ha i å motvirke tykktarmkreft. Tidligere vitenskapelige studier indikerer at pektiner kan hemme veksten av kreftceller.
Asprocan støtter forskningen.
Stormen Emma skadet bananplantasjer på Kanariøyene
2017 var et elendig bananår på Kanariøyene
La Aldea har dyrket sine første økologiske bananer