Kanariøyene ble besøkt av nesten 13 millioner utenlandske turister fra januar til november, én million flere enn i fjor, da det også ble satt ny rekord.
Antallet er nøyaktig 12 957 334, opp 7,9 prosent fra 2016, ifølge ferske tall fra den offentlige turistundersøkelsen Frontur.
Dette er det fjerde rekordåret på rad for antallet turister på Kanariøyene. Utenlandske turister vil trolig være oppe i 14 millioner når desember er omme, og det totale antallet 16 millioner.
I november kom det 1,24 millioner utlendinger til Kanariøyene, 6,7 prosent flere enn i fjor og 28,2 prosent av utlendinger som ankom Spania. Det er flest av de spanske regionene foran Catalonia (22,4 prosent) og Andalucia (13 prosent).
31,5 prosent av turistene kom fra Storbritannia, 21,9 prosent fra Tyskland.
Flyplassen på Gran Canaria har satt ny rekord i antallet flypassasjerer, som for første gang har passert 13 millioner i løpet av ett år, ifølge informasjon fra flyplassoperatøren Aena.
Med det er flyplassen Spanias sjette største.
Spania ligger an til å nå opp i 80 millioner utenlandske turister i år. Allerede i midten av november hadde antallet passert 76 millioner, til tross for en nedgang i Catalonia i oktober og november.
Ved utgangen av november var antallet 77,8 millioner, en økning på 9,1 prosent fra i fjor. Desembertallet var på 4,4 millioner, opp fra 4 millioner i fjor.
Antallet nordiske turister har økt med 14,6 prosent i perioden januar-november til 558 310.
Håndverkbutikk på Gran Canaria skilter med unike produkter i idyllisk landsby
Världens bästa klimat finns på Gran Canaria
Kanariøyene har hatt tidenes varmeste høst
Kanariøyene er nordmenns favoritt denne julen også
16 prosent av nordmennene reiser utenlands i julen
Hit reser svenskarna helst i jul
Kjøligere julevær kan ventes på Kanariøyene
Tre av ti norske Spania-turister reiser til Kanariøyene neste sommer