Canariajournalens medarbeidere og lesere rapporterer om hamstring av dagligvarer på Kanariøyene.
Køer av folk med handlevogner fulle av toalettpapir, vannkanner og andre nødvendigheter ble torsdag observert i butikkene. Kanariske nyhetsmedier vier en hel del spalteplass på dette, akkurat som i Norge.
Dette skjer rett etter at nye restriksjoner mot spredning av corona-viruset er kunngjort av myndighetene, dog ikke så omfattende som i Norge ennå. Smittespredningen er per i dag mye lavere enn i Norge, og det har ikke vært noen ukontrollert eskalering.
Noen panikkstemning er ikke å spore i den kanariske befolkningen.
Mange er imidlertid allerede i en vanskeligere økonomisk situasjon, fordi turistnæringen ikke fornyer midlertidige ansettelser,eller avslutter slike kontrakter, som det er svært mange av i turistnæringen, rundt 45 000-50 000 i høysesong.
Dette problemet rapporteres av fagforeningen CCOO. Mange som regnet med arbeid i påsken, kan se langt etter slike muligheter, også i varehandelen og transportsektoren.
Status for corona-smitte-på Kanariøyene fredag 13.mars
Alle som reiser til Norge fra utlandet må sitte i hjemmekarantene, anbefaler folk å komme seg hjem
Bare 2,17 corona-smittede per 100 000 innbyggere på Kanariøyene
Kanariøyene forbyr arrangementer med flere enn 1000 mennesker
Spanias statsminister lanserer kriseplan for smittekontroll
Status for Corona-smitten på Kanariøyene
Hvor blir det av viruspanikken på Kanariøyene?
Turistnæringen skal få corona-støtte
Frykt for corona-viruset får hotellbestillingene til å stupe
Ønsker ikke å sette hele hotell i viruskarantene flere ganger
Myndighetene på Kanariøyene har åpnet Corona-telefon
Smittesvindel på WhatsApp i Spania
Coronaviruset: Første tilfelle i Spania bekreftet på Kanariøyen